مدیریت ارتباط با مشتری و باشگاه مشتریان

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. خدمات مارکتینگ دیجیتال پلن
  4. chevron_right
  5. مدیریت ارتباط با مشتری و باشگاه مشتریان

در این محتوا تلاش داریم تا ذهنیت شما را نسبت به باشگاه مشتریان  در فرایند دیجیتال مارکتینگ باز کنیم. شما در این مقاله با اصطلاحات تخصصی این حوزه از قبیل بازاریابی باشگاه مشتریان آشنا خواهید شد

به باشگاه مشتریان خوش آمدید

این جمله را بارها و بارها در فضاهای گوناگون تفریحی، فرهنگی، اجتماعی دیده و شنیده ایم. اما بیایید به این باشگاه مشتریان از نگاه دیجیتال مارکتینگ نگاهی بیاندازیم

باشگاه مشتریان یا کلوپ مشتریان

باشگاه مشتریان یا کلوپ مشتریان

باشگاه مشتریان یا کلوپ مشتریان چیست

در واقع ایده باشگاه مشتری برای اولین بار در اواخر دهه 1970 در ایالات متحده بوجود آمده است.

شرکت هواپیمایی آمریکایی هنگام راه اندازی برنامه مکرر (AAdvantage) در زمینه باشگاه های مشتری یک شرکت پیشگام بود.

منشاء این برنامه در اواخر دهه 1970 بود ، هنگامی که دولت ایالات متحده با تصویب قانون مقررات هواپیمایی ، اقدامی در جهت کاهش موانع خطوط هوایی ناشی از تنظیم فدرال (مانند تعیین کرایه ، مسیرها و سایر موارد) انجام داد.

یکی از نتایج مستقیم این تنظیم مقررات ، رقابت افزایش یافت و شرکت های هواپیمایی به دنبال پیشرفت هایی بودند که به آنها کمک کند سهم بازار خود را افزایش دهند.

در ماه می 1981 ، شرکت های هواپیمایی آمریكا (American Airlines) اقدامی را به وجود آوردند كه این تفاوت عمده را ایجاد كرد و باشگاه مشتریان خود را راه اندازی كرد كه به مسافران امکان می دهد کیلومتر ها مسیر را کوتاهتر كنند و آنها برای خرید بلیط هواپیما و سایر مزایا بدون طی کردن مسیر و یا صرف هزینه یا انرژی زیاد از خدمات این سرویس هواپیمایی استفاده كنند

چرا باشگاه مشتریان مهم است

این سوال نیازمند اطلاعات پیش زمینه ی قبلی است که در ادامه به آنها می پردازیم:

1- مشتریان کی و چگونه به یاد یک برند می افتند؟

هر زمان مشتریان یک نیاز پیدا میکنند، ذهن آنها با توجه به تجربیات پیشین شخص، از میان ده ها میلیارد داده ی ذهنی 3 تا 7 برند (بسته به میزان تکرار استفاده از خدمات یا محصولات آن برند در طی یک سال) به شما یادآوری می کند.

مثلا اگر ذهن مشتریان پیام نیاز به ماست را دریافت کند، سریعا یک تعداد برند (بسته به میزان استفاده از ماست در منزل) یادآور می شود.

2- مشتریان کی و چگونه به یاد برند ما می افتند؟

در واقع مشتریان زمانی که نیازمند نتایج حاصل از خدمات یا محصولات ما باشند، فرصت یادآوری ما و برند ما روی داده است و زمانی که ما برند خود را در ذهن آنها بارها و بارها مرور کرده باشیم، مخاطبین به یاد ما و برند ما (که نیاز آنها را مرتفع می سازد) می افتند.

3- مشتریان چرا ما را انتخاب میکنند؟

آنچه که باعث انتخاب محصولات یا خدمات ما توسط مشتریان می شود ، مزیت رقابتی نقش گرفته از خدمات یا محصولات ما در ذهن مشتریان است

4- پس از هر انتخاب مشتریان ما چه میکنند؟

بسته به کانال های ارتباطی و یا کانال های توزیع محصول یا خدماتی که ما به مشتریان معرفی کرده باشیم، مشتریان با ما ارتباط برقرار میکنند.

مثلا اگر اطلاع داده باشیم که خرید فقط از طریق وب سایت ، مشتریان نیز به وب سایت و در غیر این صورت به فروشگاه ما مراجعه خواهند کرد.

 

کلوپ مشتریان و مدیریت ارتباط با مخاطب

کلوپ مشتریان و مدیریت ارتباط با مخاطب

5- نقش کلاب در انتخاب مجدد مشتریان

زمانی که یک برند توسط باشگاه مشتریان ، ارتباط هر ماه و یا هر فصل یا هر هفته با ذهن مشتریان خود برقرار میکند، از خواص زیر بهره برداری نموده است:

  1. از قدرت یادآوری بیشتری در زمان نیاز مشتریان بهره خواهد برد
  2. مزیت های رقابتی خود را به نسبت رقبا در ذهن مشتریان نقش خواهند بست
  3. کانال های تامین خدمات یا محصول را به مشتریان یادآوری خواهد نمود
  4. به تدریج و با گذشت زمان مشتریان را تبدیل به مشتریان شیفته خواهند نمود
چگونه باشگاه مشتریان را ایجاد و راه اندازی کنیم

بازاریابی چیست و علت اهمیت کلاب مارکتینگ در بازاریابی چیست

اکثر مردم تصور میکنند که بازاریابی یعنی ساختن اعتیاد به محصولات یا خدمات ما، ساختن تبلیغات و ادای کلمات در میان تبلیغات (به انگلیسی Ads) پوستر، کلیک و غیره است.

در حالی که اینها همه تبلیغات هستند نه بازاریابی! خیلی از مشاغل و آژانس های شغلی (همانند خیلی از مردم عادی ما) این اشتباه تفکراتی را دارند.

منابع و مواخذ:

What is Marketing and why is it important for your club

Automatic Dependent Surveillance (ADS)

club-marketing.pdf

Frequency and Club marketing

Campain: Save the Peruvian Jungle

IS MANAGING A CUSTOMER CLUB ESSENTIAL TO YOUR BUSINESS?

0
فهرست