ایمیل مارکتینگ (Email marketing) چند نکته ی کلیدی جهت موفقیت در آن

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. خدمات مارکتینگ دیجیتال پلن
 4. chevron_right
 5. ایمیل مارکتینگ (Email marketing) چند نکته ی کلیدی جهت موفقیت در آن

ایمیل مارکتینگ (بازاریابی ایمیلی) یکی از شاخه های دیجیتال مارکتینگ و یکی از مکمل های اس ام اس مارکتینگ، وویس مارکتینگ، کامنت مارکتینگ و سایر پیامهای انبوه به شمار میرود

ایمیل مارکتینگ چیست

اساساً به ارسال ایمیل های تجاری (با لایه های پنهان تبلیغات) جهت گسترش رابطه با مشتری بالقوه و جهت تبدیل او به مشتری بالفعل یا مشتری خریدار گفته میشود

این نوع پیام در کشور ایران باید با حساسیت بسیار بالا برای معرفی مستقیم محصول یا خدمات مورد استفاده قرار گرفته و پیامهای خود را در لایه های پنهان خود نگاه دارد

محتوای ایمیل ها

ایمیلها معمولاً در لایه های پنهان خود محتوای تبلیغاتی، ترویجی، پیشنهادی و … دارند و به منظور کمک به اعتماد یا آگاهی از کاربرد محصول یا خدمات ما در زندگی روزمره می باشد

در واقع ما با ارسال ایمیل در ذهن مشتریان “چرایی” و نیز “چگونگی” استفاده از محصولات یا خدماتمان را ایجاد میکنیم

در کشور ما متاسفانه اعتقادات بسیار اشتباهی در زمینه ی ایمیل مارکتینگ وجود دارد که در این قسمت مقاله به ارائه چند اعتقاد کاملا اشتباه در زمینه ی ایمیل مارکتینگ می پردازیم:

هدف غیر صحیح از بازاریابی با ایمیل
ایمیل مارکتینگ چیست

ایمیل مارکتینگ چیست

این ایمیل ها در واقع ابزاری هستند برای بازاریابی مستقیم!

خیر این طور نیست.

اهداف اصلی و صحیح ایمیل مارکتینگ:

 1. ایمیل ابزاری ارتباطی است که فقط برای مخاطبینی که وارد سایت ما شده و به صورت دلخواه عضو کلوپ ایمیل ما شده اند ارسال می شود!
 2. ایمیل ابزاری است برای اطمینان ما از تشخیص مخاطب عادی با مخاطب علاقمند به محصولات ما (عضو شده در سایت)
 3. ایمیل ابزاری است برای معرفی “مزیت رقابتی محصولات ما” به مخاطبین (در لایه های پنهان خود)
 4. ایمیل ابزاری است برای معرفی محصولات جدید ما به مخاطب (ریمارکتینگ یا به انگلیسی Remarketing)
 5. ایمیل ابزاری است برای جلب ورودی جدید و بازدید کننده از وب سایت ما (افزایش بازدید سایت)
 6. ایمیل ابزاری است برای یادآوری برند ما در ذهن مشتری برای ترغیب و تشویق او به خرید مجدد سایر محصولات جانبی (به انگلسی retargeting)

مزیت

میتوان گفت ایمیل مارکتینگ یکی از ارزانترین ابزارهای تبلیغاتی می باشد.

 

یک آمار کوچک درباره تاثیر ارسال ایمیل و اندکی تامل

در نظرسنجی که لیتموس(LITMUS) از بین ۲۷۳ دیجیتال مارکتر انجام داده بود، میانگین نرخ بازگشت سرمایه(ROI) را (۲:۸۳) محاسبه کرده بود. این بدین معناست که از هر ۲ گیرنده ایمیل یک نفر تبدیل به مشتری میگردد.

مزایای اصلی:

 • بازگشت سرمایه نوع تبلیغات ایمیلی

بازگشت سرمایه ایمیل مارکتینگ را میتوان به طور دقیق محاسبه کرد و اثبات شده که اگر بازاریابی ایمیلی به درستی انجام شود، این بازگشت سرمایه بسیار بالا خواهد بود.

در سالهای اخیرEmail Marketing به عنوان مؤثرترین تکنیک بازاریابی آنلاین شناخته شده است.اما چند مزایای دیگر آن را نیز در این مقاله ذکر می کنیم.

 • انعطاف پذیری در نوع تولید محتوای ایمیل ها

در ایمیل مارکتینگ هیچ محدودیتی وجود ندارد هر نوع محتوایی را میتوان از طریق ایمیل ارسال کرد مثل

 1. متن
 2. عکس
 3. ویدئو
 4. فایل
 5. و لینک .
 • هدفگیری مستقیم مخاطبان ایمیل

بازاریابان ایمیلی این امکان را دارند که پیغام هدفگیری شده و حتی پیامهای شخصیسازی شده برای افراد مختلف بفرستند.

به عنوان مثال اگر آقایی از یک برند ساعتی در گذشته خرید کرده باشد، بازاریاب با توجه به اینکه از علاقه آن آقا به آن برند ساعت مطلع است، میتواند یک ایمیل حاوی بن خرید برای او بفرستد.

این در حالی است که بیشتر کانالهای بازاریابی، به صورت مکرر محتوای تبلیغاتی خود را به جامعهای ارسال میکنند که درصد بالایی از آنها، هیچ علاقهای به محصول که ارائه شده ندارند.

 • ارزان و سریع

ایمیل مارکتینگ به طور قابل توجهی نسبت به روشهای دیگر بازاریابی ارزانتر و سریعتر بوده و به یک لیست و یک آدرس ایمیل نیاز دارد.

 • بستر آزمایش محتوا

از Email Marketing میتوان به عنوان یک روش مقرون به صرفه برای تست محتواهای مختلف (جهت هدایت و مدیریت تولید محتوا) استفاده کرد .

 • رفتار مصرف کننده

با پیشرفت تکنولوژی، فراهم کنندگان سرویسهای ایمیل به راحتی میتوانند اطلاعاتی در مورد رفتار گیرنده ایمیل به فرستنده بدهند.

پس سازمانها و شرکتهایی که بازاریابی ایمیلی در سطح بالا انجام میدهند میتوانند با خرید این سرویسها از رفتار بسیاری از مصرف کنندگان نسبت به بازاریابی ایمیلی خود اطلاعات کسب کنند و از آن استفاده بهینه کنند.ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی

معایب ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی

تنها ایرادی که برای بازاریابی ایمیلی میتوان ذکر کرد، نرخ اسپم ایمیلها توسط کاربران است که به صورت منفی روی نرخ تحویل اثر میگذارد.

البته این ایراد، تا حدی با قابلیت Opt-in کردن کاربران به منظور دریافت ایمیل روی موضوعاتی که به آنها علاقه دارند، کمرنگ شده است، اما هنوز تا نقطه ایده آل خیلی فاصله داریم.

 

Opt-In Email

What Is Retargeting?

https://mediaad.org/email-marketing-guide/

Remarketing

0
فهرست