استراتژی طراحی وب سایت شرکتی در دیجیتال مارکتینگ

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. خدمات مارکتینگ دیجیتال پلن
 4. chevron_right
 5. استراتژی طراحی وب سایت شرکتی در دیجیتال مارکتینگ

در این محتوا قصد داریم تا استراتژی طراحی وب سایت شرکتی را به چالش کشیده و اطلاعات دقیقی را دراین زمینه بررسی کنیم. شما در این محتوا با اصلاحات حوزه ی دیجیتال مارکتینگ در بخش استراتژی سایت همچون سئو وب سایت – افزایش بازدید سایت – روان شناسی رنگ در طراحی سایت و طبقه بندی بازدید کنندگان سایت آشنا خواهید شد. از این که با ما همراهید سپاسگذاریم.

میزان اهمیت سایت نسبت به سایر اجزا در بازاریابی دیجیتالی

استراتژی طراحی وب سایت شرکتی

استراتژی طراحی وب سایت شرکتی در سال 2019

استراتژی نهایی دیجیتال مارکتینگ فروش (selling) است نه هیچ چیز دیگر! لطفا کمی دقت کنید:

 

و ده ها نتیجه ی فعالیت های استراتژی طراحی وب سایت شرکتی

در فرایند دیجیتال مارکتینگ زمانی که به فروش منجر نشود، از اهداف مدیران شرکت های بزرگ دور بوده و رسالت واقعی تیم دیجیتال مارکتینگ را زیر سوال خواهند برد.

از شما دعوت میکنیم در صورت تمایل مقاله زیر را نیز مطالعه فرمایید.

طراحی وب سایت شرکتی

ارتباط سئو وب سایت شرکتی با موفقیت در اهداف دیجیتال مارکتینگ

حال بیایید کمی بالعکس مثال قبلی تصور کنیم؛

وب سایتی را تجسم کنید که علاوه بر :

 • آمادگی تبدیل مشتریان به خریدار (با توجه به استراتژی طراحی سایت مبتنی بر فروش)
 • جذابیت آن
 • صدر نشینی در موتور جستجو
 • برند سازی موفق
 • افزایش بادید آن

منجر به تبدیل بالاترین چگالی (درصد) تبدیل بازدید کنندگان سایت به خریداران واقعی گردد.

به نظر شما حداکثر اهداف تیم دیجیتال مارکتینگ در این فرایند کامل نیست؟

تحقق این هدف یک رویا نیست!

برای باور این موضوع سری به سایت دیجی کالا در میان سایت های وطنی و یا آمازون در میان سایت های بین المللی زده و کمی در آن ها چرخ بزنید.

خواهید دید که این قول دیجیتال مارکتینگ ایران با توجه به استراتژی طراحی سایت بزرگترین سایت ایران و سپس بزرگترین سایت جهان، ناخواسته خیلی از محصولات این سایت ها، شما را به سمت خود جذب کرده و تمایل خرید را در شما تقویت میکنند.

آیا این اتفاقی است؟ خیر!

در ادامه به علل این موضوع خواهیم پرداخت؛ لطفا با ما همراه باشید.

طبقه بندی 6 گانه ی مخاطبان در استراتژی طراحی سایت شرکتی

برای تفهیم کاملتر طبقه بندی 6 گانه ی مخاطبان در استراتژی طراحی سایت شرکتی به بررسی همزمان دو وب سایت فروشگاهی موفق در سطح ایران و جهان  (دیجی کالا و آمازون) پرداخته و بررسی میکنیم که آیا این فروشگاه های بزرگ برای هر طبقه از مشتریان چه برنامه هایی را اجرا کرده اند.

مشتریان در بررسی های مخاطبان دیجیتال مارکتینگ در 6 طبقه بندی زیر گنجانده خواهند شد:
 • مشتریان اقتصاد گرا در استراتژی طراحی سایت

اقتصادگرایان اشخاصی هستند که با توجه به بودجه ی خود خرید میکنند. یعنی همان زمانی که مقداری پول دارند، مبتنی بر بودجه ی خود انتخاب خود را از میان محصولات مناسب تر قطعی و فرایند خرید را تمام میکنند. توجه به اقتصاد در استراتژی طراحی سایت از ابعاد گوناگونی قابل ارائه است.

{{{{در مقالات بعدی دیجیتال مارکتینگ در این زمینه توضیحات بیشتری خواهیم داد}}}}

اگر کمی دقت کنیم هر دو وب سایت فروشگاهی نامبرده در استراتژی طراحی سایت خود، گزینه ی مرتب سازی محصولات بر اساس قیمت را دارا می باشند. این فرایند به اشخاص اقتصاد گرا کمک میکند تا دامنه ی محصولاتی را که با بودجه شان مطابقت دارد به راحتی مشخص کرده و از میان آنها محصول مورد نیاز خود را انتخاب نمایند.

 • مشتریان کیفیت گرا در استراتژی طراحی سایت

مشتریان کیفیت گرای دنیای دیجیتال مارکتینگ تا زمانی که به کیفیت محصول ایمان نیاورند، بودجه ای را به آن اختصاص نخواهند داد. زمانی که بودجه یک کیفیت گرا به اندازه ی محصول مورد پسند آنها نباشد، فرایند خرید را انجام نمیدهند و با صبوری و تلاش در جهت تامین بودجه ی کافی، در صدد تهیه ی “بهترین” محصول از نوع خود بر می آیند.

مجدداً اگر دقت کنیم متوجه خواهیم شد که هر دو وب سایت فروشگاهی دیجی کالا و آمازون استراتژی طراحی سایت خود را در جهت توجه به این بخش بسیار متمرکز و با برنامه ریزی دقیق انجام و گزینه ی مشخصات فنی اجزاء محصول را دار و همچنین مقایسه ی اجزاء محصولات را با یکدیگر در بانک اطلاعاتی خود گنجانده و به مخاطبین فرصت مقایسه ی کیفی محصولات را می دهند.

5 معیار معرف کیفیت برای کیفیت گرایان در استراتژی طراحی سایت
 • قیمت و تخفیف

ذکر این نکته نیز بسیار حساس است که کیفیت گرایان بر این اعتقاد هستند که محصولات دارای تخفیف و یا ارزان قیمت از کیفیت کافی برخوردار نیستند! و عموماً از میان محصولات گران قیمت به انتخاب با کیفیت ترین محصولات می پردازند.

 • میزان استقبال سایر مشتریان

از سوی دیگر گزینه ی مرتب سازی محصولات فروشگاه بر پایه ی بیشترین میزان استقبال نیز می تواند یکی از دلایل اثبات کیفیت محصولات در استراتژی طراحی سایت باشد.

 • گارانتی و ضمانت

یکی دیگر از نشانه های کیفی محصولات در نظر کیفیت گرایان، گارانتی طولانی مدت آن محصول می باشد. کیفیت گرایان به شدت به دنبال ضمانت های معتبر در زمان خرید محصولات هستند؛ اگر در استراتژی طراحی سایت ویژه ی ضمانت برگشت کالا یا خدمات رایگان تعمیر و تعویض محصولات معیوب باشید، به این بخش توجه نشان داده اید

 • کامنت های سایر مصرف کنندگان

یکی دیگر از قسمت های گویای کیفیت محصولات در وب سایت ها بخش کامنت های مشتریان در زمینه ی کیفیت محصولات است که خود نشان از رضایت مخاطبین از کیفیت محصولات دارد

باز مرور استراتژی طراحی سایت دو وب سایت فروشگاهی نامبرده در مثال (دیجی کالا و آمازون) به ما نشان میدهد که نگاه دقیق به مخاطبین کیفیت گرا به عنوان سودآور ترین مشتریان وب سایت، با تمام ابزارهای یاد شده ی بالا بسیار دقیق و با برنامه ریزی بوده است.

 • مشتریان برند گرا در استراتژی طراحی سایت

برند گرایان صرفا محصولاتی را خرید میکنند که دارای بیشترین استقبال در میان مردم بوده و با سهم بازار بیشتر برند بودن خود را اثبات میکنند. آنها به نظراتی که دیگر مصرف کنندگان در زمینه ی برند یا محصول یاد شده می دهند، بسیار اهمیت میدهند. در استراتژی طراحی سایت، گزینه ی مرتب سازی محصولات بر اساس میزان استقبال خود یکی از ابزارهای برند سازی محصولات در دیجیتال مارکتینگ است. نکته ی دیگر نمایش لوگوی برند های معتبر در واضح ترین و پر نمود تری قسمت های وب سایت و یا اطراف در چپ چین و یا راست چین وب سایت، خود نشان گر  برند بودن یک محصول در میان رقبای خود است که با کمی دقت متوجه خواهیم شد که این موضوعات نیز در استراتژی طراحی سایت هر دو وب سایت فروشگاهی آمازون و دیجی کالا کاملا مشهود هستند.

 • مشتریان فروشنده گرا در استراتژی طراحی سایت

توصیه ی  فروشنده ها بزرگترین معیار خرید فروشنده گرایان است. اگر دقت کرده باشید عده ای از مخاطبان فروشگاه ها نیز از فروشنده سوال میکنند که شما خود از چه محصولی استفاده میکنید؟! یا عده ای از فروشندگان خُبره خود در دیالوگ های خود به این نکته اشاره میکنند که من خودم از این محصول استفاده میکنم! در استراتژی طراحی سایت فروشگاه ها نیز بخشی به نام توصیه ی ما به شما وجود دارد که حداقل یک ششم مشتریان به آن توجه میکنند. این بخش نیز در دو  فروشگاه بزرگ دیجی کالا و آمازون به وضوح بچشم میخورد.

 • مشتریان تنوع گرا در استراتژی طراحی سایت

تنوع گرایان در هر بار خرید به دنبال محصولات و تجربه ی جدید هستند. آنها وفاداری ای نسبت به محصولات قدیمی ندارند و از امتحان محصولات جدید لذت می برند. بخش “خرید سایر مشتریان” که در استراتژی طراحی سایت اکثر فروشگاه ها به چشم میخورد، توجه مدیران دیجیتال مارکتینگ به این بخش را نشان میدهد.

 • مشتریان نیاز گرا در استراتژی طراحی سایت

نیازگرایان تنها به دنبال رفع نیاز لحظه ای خود در زمان خرید می باشند و به هیچ معیار دیگری توجه نمیکنند.  در کشو های مختلف محصولات تنها به دنبال نام یک محصول گشته و پس از پیدا کردن آن اقدام به خرید کرده و در انتظار محصول مورد نیاز خود می مانند. بخش سایر ملزومات محصول که به عنوان پیشنهاد یا لوازم جانبی محصولات در وب سایت ها مشاهده می شود جهت یادآوری نیازهای نیازگرایان و در واقع آگاه سازی مخاطب را از منظر استراتژی طراحی سایت نشان میدهد.

مقایسه ی طبقه بندی مشتریان و استراتژی فروش در یک فروشگاه سنتی

اگر 6 مشتری یاد شده ی قبل وارد فروشگاه حسن آقا شده و تصمیم به خرید یک ظرف ماست را داشته باشند اینچنین پرسش و یا عمل می کنند:

 • کیفیت گرا: ماست خوب چی داری حسن آقا؟
 • برند گرا: ماست “کاله” داری حسن آقا؟
 • اقتصاد گرا: ماست دبه ی بزرگ داری حسن آقا؟
 • فروشنده گرا: حسن آقا شما ماست چی مصرف میکنی خودت؟
 • تنوع گرا: سری قبل ماست موسیر بادمجان بردم. این سری ماست جدید با طعم تازه چی داری؟
 • نیاز گرا: سلام – (و سپس فقط اقدام بدون سخن اضافه) از اولین طبقه اولین ظرف ماست را بر میدارد و کارت بانکی را روبروی فروشنده می گذارد
امیدوارم توجه کرده باشید که هر بخش در یک وب سایت از نظر استراتژی طراحی وب سایت شرکتی با سیاست تمرکز بر نیازهای این شش گروه از مشتریان در دیجیتال مارکتینگ می تواند دارای پیامد های مثبت در راستای فروش باشد.

 

در مقاله ی بعدی در مورد اجزاء سایت استاندارد از نظر استراتژی طراحی سایت سخن خواهیم گفت

در صورت تمایل می توانید مقالات زیر را نیز مطالعه فرمایید

برند سازی اینترنتی شخصی و تجاری

 

 

 

منابع و مواخذ:

Selling Definition: What Is Selling?

0
فهرست